Hyperpigmentace a skvrny

HyperpigmentacePod pojmem hyperpigmentace si představme ploché, tmavé skvrny, mající světle-hnědou barvu postupně tmavnoucí až do černa. Je běžné, že mění tvar a velikost.

Existuje mnoho typů hyperpigmentace. Toto jsou nejčastější případy:

  • Skvrny, způsobené stárnutím či způsobené nadměrným sluněním
  • Melazma nebo chloasma, které jsou často nazývány jako „těhotenské skvrny“
  • Hyperpigmentace vznikla po zánětlivém procesu. Ta vzniká z důsledku zranění či zákroku na pokožce. Následkem je plochá, jinak zbarvená skvrna.

Všechny tyto případy jsou často doprovázeny výskytem vrásek a nedostatkem hydratace pleti.

 

 

 

 

Proč?

Hlavním důvodem je zvýšená produkce melaninu. To je pigment, který propůjčuje přirozený odstín pleti, vlasům, očím atd. Tato produkce je stimulována několika faktory: vystavování slunci, genetické faktory, věk, hormonální výkyvy. 

Kdy?

Objevuje se většinou z důvodu stárnutí (biologické stárnutí). Často však i špatné návyky, jako nadměrné vystavování slunci, stres či kouření mohou i mladistvou pleť poškodit a může vypadat staře (tzv. zdánlivě stárnoucí pleť).

Jak tomu předejít?

Abychom ochránili plet a zabránili možnému výskytu nechtěných skvrn, je potřeba zaměřit se na dietu bohatou na antioxidanty a vitamíny. Zároveň je nutné o pleť pečovat používáním vhodné sluneční ochrany. Doplňkové kosmetické produkty jsou skvělým pomocníkem pro dodání další dávky hydratace a zabránění nechtěnému zabarvování pokožky.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace