Jak se rodí Astaxantina?

Řasa astaxantina a její účinek podle nutrničních a kosmetických poznatků

Řasa astaxantina je velmi účinný aktivní prvek. Vyskytuje se v přírodě, především v mořských organismech, obzvláště v korýších a velkých rybách jako je např. losos.

I přes to, že se tato řasa dostala do kosmetického světa až nedávno, stala se jednou z nejznámějších rozpoznaných karotenoidů.

Karotenoidy jsou rodina, která čítá až 600 molekul rozpustných v tucích. Jsou známé svojí antioxidační silou, schopností posílit kožní obranyschopnost a snížit výskyt strukturálních změn na pokožce. Chrání buňky pokožky před volnými radikály a působí tak antioxidačně. Pomáhají pohltit poškozující látky vytvářené stresem a každodenní zátěží zvláště tehdy, pokud je organismus nemocný. Jsou důležité i pro reprodukční zdraví

Přírodní řasa astaxantina se získává mikroskopicky z rostliny Haematococcus pluvialis. Jedná se o jednobuněčnou řasu tvořenou sladkou vodou, která patří do rodiny chlorofilů, typickou červenou barvou.

Nespočet studií dokázalo, že přírodní řasa astaxantina má unikátní účinky na zdraví.

Zvláštní molekulární struktura řasy astaxantina umožňuje sjednotit volně se pohybující molekuly (jako jsou volné radikály), přičemž chrání lipidy pokožky před jejich degradací. Navíc redukují možné oxidační škody cholesterolu LDL, buněčných a mitochondriálních membrán. Jeji chemická struktura umožňuje absorbci energie, která pochází z tzv. Singletového kyslíku a dalších volných radikálů.

Má schopnost zvýšit sílu a odolnost, posílit imunitní systém a zvýšit počet buněk, které produkují protilátky, buňky T a T-helper.

V průběhu let, kdy probíhaly studie o řase astaxantina, se vyskytlo spoustu nových výsad a kladů, mezi kterými jmenujme např. protizánětlivé, neuro a kardio ochranné účinky. Mezi její hlavní a výsadní účinky patří:

  • schopnost překračovat hematoencefalickou bariéru, dodávajíc tak antioxidanty a protizánětlivou ochranu do mozku a centrální nervové soustavy
  • schopnost překračovat hematosítnicovou bariéru, dodávajíc tak antioxidanty a protizánětlivou ochranu očím
  • posilovat buněčnou membránu
  • fungovat jako superoxidant, který velmi rychle likviduje volné radikály a neutralizuje přeskupování kyslíku.

Studie se poté zaměřily na vnější užití řasy. Byly zaznamenány mimořádné výsledky po použití astaxantiny v dermatologii, kosmetických procedurách a anti-aging ošetřeních.

Vzhledem k základním charakteristikám karotenoidů, kterých se naše molekula týká, se úkazal účinek této aktivní složky především v oblasti stárnutí kůže. Bylo prokázáno vymizení enzymů, podílejících se na vzniku zánětlivého poškození, přímý ochranný účinnek karotenoidů ve vztahu k UV paprskům, antioxidační účinek ve vztahu k buněčné membráně a DNA, schopnost regulovat aktivitu fibroblastů, možnost kontrolovat normální buněčnou výměnu a keratinocytů.

Mnoho vědců, kteří byli vybaveni těmito biologickými studiemi, dále experimentovali s využitím astaxantiny při dalších vnějších i vnitřních využitích, a to v kosmetickém prostředí, přičemž dosáhli skvělých výsledků.

Je dobře známo, že správná výživa je důležitým faktorem pro zachování dobrého zdravotního stavu různých orgánů a mezi nimi i pokožky. Stále více sílí myšlenka, že je třeba vyživovat pokožku také zevnitř, ne pouze pomocí krémů. Tím se optimalizuje příjem výživných mikročástic a veškeré potřeby pokožky jsou tak uspokojeny.

Byly provedeny dvě klinické studie.

První studie byla provedena na 30 zdravých ženách, po dobu 8 týdnů, kombinujíc 6 mg ústně a 2 ml (78,9 μM) lokálně řasy astaxantina haematococcus pluvialis a poté bylo zjištěno:

zlepšení stavu vrásek na pokožce (vějířkovité vrásky – v 8. týdnu),

snížení viditelnosti stařeckých skvrn (ve tváři v 8. týdnu),

zlepšení pružnosti pokožky (vějířkovité vrásky – v 8. týdnu), struktury pleti (ve tváři – ve 4. týdnu), zlepšení úrovně hydratace horní vrstvy pokožky (ve tváři, u 10 osob se suchou pletí – v 8. týdnu) a zlepšení celkového stavu horní vrstvy pokožky (ve tváři – v 10. týdnu).

I přes krátkou dobu testování se pokožka pacientů zdá:

  • zářivější
  • maximálně vypnutá
  • pružnější
  • celistvější
  • méně viditelných skvrn a vrásek

Stejná studie také ukázala významné zlepšení buněčné výměny keratinocytů, zlepšení celistvosti jejich vrstvy a pevnější a jednotnější lipidový film.

Souběžně bylo také prokázáno snížení některých oxidačních markerů, jako např. lipoperoxidů.

Výsledky tedy prokázaly, že kombinace vnitřního a vnějšího použití astaxantiny, výrazně zlepšuje kvalitu pokožky na všech úrovních – tedy v rohové vrstvě pokožky, v epidermis, bazální vrstvě a škáře.

Naopak další studie byla uskutečněna pomocí občasného testování přípravku a použití placeba, na vzorku zdravých mužů po dobu 6 týdnů.

Bylo zjištěno, že po každodenním použití 6 mg astaxantiny, došlo ke zlepšení stavu vějířovitých vrásek, zlepšení elasticity pokožky a snížení ztráty transepidermální vody (TEWL).

Úroven hydratace (myšleno obsah vody) a úroveň mazovosti (obsah séba) v oblasti tváří, zaznamenaly zlepšení. Tyto výsledky nám dávají vědět, že astaxantina Haematococcus pluvialis může zlepšit stav pokožky nejen u žen, ale také u mužů.

Na základě závěrů těchto dvou studií můžeme shrnout, že kombinace vnitřního a vnějšího užití, je mnohem účinnější a můžeme ji doporučit oproti pouhému vnějšímu užití.

Účinek astaxantiny lze vysvětlit následovně. Její působení se vyznačuje postupnou opravou a následnou ochranou kolagenových vláken poškozených kyslíkem, snížením oxidační polymerace melanocytů a snížení zánětů v epidermis.

Závěrem je dobré říci, že výsledky těchto studií prokazují, že používání astaxantiny může zlepšit zdravotní stav pokožky, přičemž ochraňuje celistvost pokožky a jejích struktur. Dále se stará o kontrolu správné buněčné výměny u vrchních vrstev pokožky.

 

Bibliografie