Jak se rodí Spirulina?

Spirulina je známá  mikrořasa mající zeleno-modrou barvu. Nachází se ve formě pohyblivých vláken, ve formě spirály a charakterizuje jí její vysoká nutriční hodnota.

Její složení je bohaté na proteiny (a proto se také řadí mezi přírodní složky s nejvyšším obsahem proteinů), především pro vysoký obsah esenciálních aminokyselin. Je také bohatá na minerály, jako jsou železo, draslík, hořčík, mangan, vápník, fosfor, zinek, selen, vitamín A a vitamíny skupiny B, dále kyselina listová, vitamíny C, E, K a H.

Výživovou hodnotu spiruliny znali již Aztékové a Mayové, kteří ji nazvali “pokrmem bohů”, především pro její povzbuzující a osvěžující sílu.

Konzumace spiruliny prokázala pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak a přispívá snížení cholesterolu.

Dále je také úžasným zdrojem fytocyaninu (fytonutrient zodpovědný za modrou barvu), který přispívá k posílení buněčné membrány, navíc s pozitivním účinkem na imunitní systém.

Za zmínění také stojí detoxikační, antioxidační a silně osvěžující účinky. Ty zaznamenaly velký celosvětový úspěch a definovaly spirulinu jako superpotravinu.

 

Tyto úžasné vlastnosti jsou více než zřejmé při srovnání míry příjmu této superpotraviny s běžnými potravinami. Pro srovnání, spirulina obsahuje:

• 8,4x více vápníku než mléko

• 34x více železa než špenát

• 25x více betakarotenu než mrkev

• 3x více vitamínu B12 než ve vejci

• 1,65x víc proteinů než v soji a 3x více než ve fazolích.

Pouhá jedna lžička (7 gramů) spiruliny v prášku, smícháním s nízkoenergetickým nápojem o 20 kaloricíh a 1,7 karbohydrátů obsahuje:

• Proteiny: 4 gramů

• Vitamín B1 (Tiamin): 11% doporučené denní dávky

• Vitamín B2 (Riboflavin): 15% doporučené denní dávky

• Vitamín B3 (Niacin): 4% doporučené denní dávky

• Měď: 21% doporučené denní dávky

• Železo: 11% doporučené denní dávky.

 

Je více než zřejmé, že spirulina je jedinečná a unikátátní potravina z naší planety. 

Složení spiruliny z ní činí opravdovou kosmetickou ingrediencí v kosmetickém světě. Dokáže účinně působit na pokožce v několika rovinách: hydratuje, regeneruje, tonifikuje, navrací pružnost a působí antioxidačně pro navrácení krásy pokožky obličeje i těla.

Řasa je biologicky dostupná a to umožňuje maximalizovat její využití ve prospěch buněk. Vysoký obsah proteinů v řase a spojení aminokyseliny, dovoluje stimulovat produkci kolagenu a dalších proteinů na základě  proteinového základu a spojení aminokyselin. To z ní činí perfektní složku bojující proti známkám stárnutí, ztrátě pružnosti, jasu a zamezuje otokům.

V průběhu let bylo provedeno několik studií zaměřených na použití spiruliny v kosmetice. Sledoval se její vliv v boji proti volným radikálům. Navíc byl zaznamenán velký úspěch v oblasti anti-age.

Byla provedena studie pravidelné aplikace spiruliny 2x denně na vzorku žen ve věku mezi 30 a 50 lety, s rozlišením doby použití na krátkodobé a dlouhodobé. Význačné zlepšení se potvrdilo na celkovém stavu, vzhledu i zdraví pokožky, úměrně k době používání.

Při dalším bližším zkoumání řasy bylo potvrzeno, že výrazně vzrostl obsah vody v rohovité vrstvě s dalším zlepšením hydratace pleti. Co se týče ztráty transepidermální vody, ošetření poukázala na snížení obsahu vápníku oproti běžným hodnotám. Naopak se posílila funkce přirozené ochranné bariéry pleti.

Zajímavé výsledky se ukázaly i ve vztahu ke kožní mikrostruktuře. Došlo k výraznénu zlepšení struktury pleti, lepší rozdělení keratinocytů a snížení výskytu vrásek.

Další kosmetické studie, které dále zkoumaly využití spiruliny zaznamenaly význačný booster efekt v hydrataci epidermis, s nárustem produkce kolagenu a následné zlepšení pružnosti pleti.

Posilující, protizánětlivý, hydratační a tonizující efekt spiruliny je založen na jejím unikátním složení bohatém na:

proteiny a aminokyseliny: stimulují produkci kolagenu a všech proteinů na základě procesu hydratace pleti;

vitamíny skupiny B: působí v buněčném metabolismu, mají regenerační účinek a udržují pleť svěží, celistvou a vyplněnou;

vitamín E:  je schopný účinně bojovat proti volným radikálům, zpomalit stárnutí pleti a zároveň hydratuje a zklidňuje pleť;

hydrokoloidy: dokáží udržovat tekutinu a dodávají energii buňkám;

glukosamin: je přímo zapojen ve sloučenině s kyselinou hyaluronovou;

nenasycené mastné kyseliny:  vytváří bariéru proti ztrátě vody;

lutein e beta-karoten: zvyšují hydrataci, pružnost a úroveň lipidů v pleti s antioxidačním efektem;

fykobiliproteiny: mají antioxidační a protizánětlivý účinek;

minerály: jsou zásadní pro obnovu tkání, navrací pleti barvu a objem.

 

Spirulina se v kosmetickém použití klasifikovala jako opravdový elixír krásy, stěžejní a nutný pro péči o epidermis. Bylo zjištěno že má silný posilující efekt na buňky s následným zlepšením funkce kožní bariéry pleti, zlepšuje hydrataci, pružnost a úroveň lipidů v epidermis, následně chrání pokožku před poškozením sluncem a má značný efekt na obnovu tkání.

Závěrem je nutné zmínit, že používání spiruliny jako potraviny, je velmi důležité a doporučované. Ve spojení s kosmetickou péčí s použitím spiruliny, byly zaznamenány skvělé výsledky a četná zlepšení. Je to právě díky spojení vnějšího a vnitřního užití řasy spirulina. Jsou tak organismu dodávány aktivní složky jak zevnitř tak zvenku (jedná se o mnohem koncentrovanější dávky oproti běžným doplňkům stravy a kosmetickým přípravkům), a tímto je dosaženo skvělých komplexních výsledků a zlepšení.

 

Bibliografie

http://www.mdpi.com/2304-8158/5/3/54/htm

Hypolipidemic, antioxidant, and antiinflammatory activities of microalgae Spirulina.

Deng R1, Chow TJ.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20633020

US2014023676 (A1)  -  COSMETIC COMPOSITION CONTAINING SPIRULINA, AND COSMETIC TREATMENT METHOD

 https://www.google.ch/patents/US20140023676

Antiinflammatory and antihyperalgesic activity of C-phycocyanin. (2009) C-phycocyanin confers protection against oxalate-mediated oxidative stress and mitochondrial dysfunctions in MDCK cells. (2014).

C-phycocyanin: a biliprotein with antioxidant, anti-inflammatory and neuroprotective effects. (2013).

Effect of Spirulina Intervention on Oxidative Stress, Antioxidant Status, and Lipid Profile in Chronic Obstructive Pulmonary Disease Patients. (2015);

Health Benefits of Blue-Green Algae: Prevention of Cardiovascular Disease and Nonalcoholic Fatty Liver Disease. (2013).